BC Tankard Open Qualifier
Curling Scores
BC Tankard Open Qualifier
Dec 9 - 11, 2022
|
| Draw Dec 10 - 5:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Trevor Ritchie Vancouver, BC |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 2 | |||||||
| Jim Cotter Vernon, BC |
![]() |
2 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 6 | ||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Trevor Ritchie
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.22 |
| PA/G: | 7.78 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.36 |
| Steal Efficiency: | 0.40 |
Jim Cotter
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.26 |
| PA/G: | 8.16 |
| Hammer Efficiency: | 0.60 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.25 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Season Statistics
Trevor Ritchie
| Games: | 27 |
| Record: | 9W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 6.56 |
| PA/G: | 8.96 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.32 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Jim Cotter
| Games: | 18 |
| Record: | 10W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.47 |
| PA/G: | 7.13 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Trevor Ritchie
Jim Cotter
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















