Everest Canadian Senior Men's Curling Championship
Curling Scores
Everest Canadian Senior Men's Curling Championship
Dec 4 - 10, 2022
|
| Draw Dec 9 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| British Columbia Craig, W |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 1 | ||||
| Manitoba Neufeld, R |
![]() |
0 | 2 | 2 | 2 | 1 | 0 | X | 7 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
British Columbia
| Games: | 10 |
| Record: | 5W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.43 |
| PA/G: | 7.97 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Manitoba
| Games: | 12 |
| Record: | 11W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.11 |
| PA/G: | 5.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.66 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
British Columbia
Manitoba
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















