Curling Stadium Alberta Curling Series #5
Curling Scores
Curling Stadium Alberta Curling Series #5
|
| Draw Dec 4 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Kellie Stiksma Edmonton, AB |
0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 6 | |||
| Jessie Hunkin Edmonton, AB |
![]() |
1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5 | ||
Event Statistics
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.78 |
| PA/G: | 6.39 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.93 |
| PA/G: | 6.07 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.43 |
Season Statistics
| Games: | 33 |
| Record: | 14W - 19L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.54 |
| PA/G: | 8.28 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
| Games: | 50 |
| Record: | 29W - 21L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 7.51 |
| PA/G: | 6.82 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 3 in 3rd End vs. Shiella Cowan (Oct 1, 2022)
> 3 in 3rd End vs. Eun ji Gim (Sep 30, 2022)
> 3 in 4th End vs. Seungyoun Ha (Sep 17, 2022)
> 3 in 4th End vs. Clancy Grandy (Sep 17, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 1st End vs. Madeleine Dupont (Oct 18, 2022)
> 3 in 4th End vs. Shiella Cowan (Oct 1, 2022)
> 3 in 2nd End vs. Chelsea Carey (Sep 9, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 4th End vs. Ikue Kitazawa (Oct 2, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 6th End vs. Madeleine Dupont (Oct 18, 2022)
> 2 in 2nd End vs. Ikue Kitazawa (Oct 2, 2022)
> 2 in 8th End vs. Seungyoun Ha (Sep 17, 2022)
> 2 in 3rd End vs. Seungyoun Ha (Sep 17, 2022)
> 2 in 5th End vs. Ikue Kitazawa (Sep 16, 2022)
> 2 in 1st End vs. Serena Gray-Withers (Sep 10, 2022)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















