Challenge de Curling Desjardins
Curling Scores
Challenge de Curling Desjardins
Nov 24 - 27, 2022
|
| Draw Nov 26 - 2:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Matthew Manuel Halifax, NS |
1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | |||
| Paul Flemming Halifax, NS |
0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 7 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Matthew Manuel
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 7.18 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Paul Flemming
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.24 |
| PA/G: | 9.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.25 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.25 |
| Steal Efficiency: | 0.41 |
Season Statistics
Matthew Manuel
| Games: | 46 |
| Record: | 25W - 21L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.14 |
| PA/G: | 7.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Matthew Manuel
Paul Flemming
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















