Pan-Continental Championships
Curling Scores
Pan-Continental Championships
Oct 31 - Nov 5, 2022
|
| Draw Nov 4 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| New Zealand Smith, J |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 | ||||||
| United States Peterson, T |
![]() |
3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 9 | |||||
Event Statistics
New Zealand
| Games: | 8 |
| Record: | 4W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.85 |
| PA/G: | 9.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.29 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
United States
| Games: | 10 |
| Record: | 7W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.75 |
| PA/G: | 5.93 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Season Statistics
United States
| Games: | 82 |
| Record: | 52W - 30L |
| Extra Ends: | 4W - 0L |
| One-Point Games: | 7W - 2L |
| PF/G: | 8.47 |
| PA/G: | 6.87 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
New Zealand
United States
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 4th End vs. Daniela Jentsch (Oct 7, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 2 in 7th End vs. Kim Rhyme (Sep 24, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 1st End vs. Eun ji Gim (Oct 8, 2022)
> 4 in 3rd End vs. Seungyoun Ha (Sep 25, 2022)
> 4 in 1st End vs. Kim Rhyme (Sep 24, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 6th End vs. Eun ji Gim (Oct 8, 2022)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















