BKT Tires & OK Tire World Womens Curling Championship
Curling Scores
BKT Tires & OK Tire World Womens Curling Championship
Mar 19 - 27, 2022
|
| Draw Mar 23 - 5:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| SUI (Tirinzoni) Aarau, SUI |
![]() |
2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | ||
| USA (Christensen) Duluth, USA |
0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | |||
Event Statistics
SUI (Tirinzoni)
| Games: | 14 |
| Record: | 14W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 9.92 |
| PA/G: | 5.21 |
| Hammer Efficiency: | 0.60 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
USA (Christensen)
| Games: | 13 |
| Record: | 8W - 5L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 4W - 2L |
| PF/G: | 7.88 |
| PA/G: | 6.73 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Season Statistics
SUI (Tirinzoni)
| Games: | 77 |
| Record: | 59W - 18L |
| Extra Ends: | 2W - 2L |
| One-Point Games: | 8W - 3L |
| PF/G: | 8.36 |
| PA/G: | 5.74 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
USA (Christensen)
| Games: | 51 |
| Record: | 27W - 24L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 5W - 3L |
| PF/G: | 7.65 |
| PA/G: | 7.09 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Scoring Records - Season
SUI (Tirinzoni)
USA (Christensen)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 13 -- Wed, Mar 23 -- 2:00pm PT | |||
| JPN (Nakajima) | 8 | Final | |
| DEN (Dupont) | 1 | (7) | |
| SUI (Tirinzoni) | 8 | Final | |
| USA (Christensen) | 7 | (10) ![]() |
|
| GER (Jentsch) | 7 | Final | |
| ITA (Constantini) | 5 | (10) | |
| NOR (Roervik) | 1 | Final | |
| SCO (Morrison) | 0 | (1) | |
| JPN (Nakajima) | 8 | Final | |
| DEN (Dupont) | 1 | (7) | |
| SUI (Tirinzoni) | 8 | Final | |
| USA (Christensen) | 7 | (10) ![]() |
|
| GER (Jentsch) | 7 | Final | |
| ITA (Constantini) | 5 | (10) | |
| NOR (Roervik) | 1 | Final | |
| SCO (Morrison) | 0 | (1) |
| JPN (Nakajima) | 8 | Final | |
| DEN (Dupont) | 1 | (7) | |
| SUI (Tirinzoni) | 8 | Final | |
| USA (Christensen) | 7 | (10) ![]() |
|
| GER (Jentsch) | 7 | Final | |
| ITA (Constantini) | 5 | (10) | |
| NOR (Roervik) | 1 | Final | |
| SCO (Morrison) | 0 | (1) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















