Tim Hortons Brier
Curling Scores
Tim Hortons Brier
Mar 4 - 13, 2022
|
| Draw Feb 10 - 3:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| NL (Young) St. John's, NL |
0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 | |||
| CA (Bottcher) Edmonton, CAN |
![]() |
3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
NL (Young)
| Games: | 8 |
| Record: | 1W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.23 |
| PA/G: | 9.01 |
| Hammer Efficiency: | 0.15 |
| Steal Defense: | 0.34 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.09 |
CA (Bottcher)
| Games: | 12 |
| Record: | 9W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 7.05 |
| PA/G: | 5.45 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
Season Statistics
NL (Young)
| Games: | 46 |
| Record: | 29W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 7.70 |
| PA/G: | 5.82 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
CA (Bottcher)
| Games: | 66 |
| Record: | 42W - 24L |
| Extra Ends: | 1W - 2L |
| One-Point Games: | 7W - 5L |
| PF/G: | 7.53 |
| PA/G: | 5.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Scoring Records - Season
NL (Young)
CA (Bottcher)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















