New Brunswick Tankard
Curling Scores
New Brunswick Tankard
Feb 9 - 13, 2022
|
| Draw Feb 11 - 5:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Scott Jones Moncton, NB |
![]() |
0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | X | 9 | ||||
| Alex Robichaud Fredericton, NB |
1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Scott Jones
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.87 |
| PA/G: | 6.23 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Alex Robichaud
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.90 |
| PA/G: | 7.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Season Statistics
Scott Jones
| Games: | 16 |
| Record: | 9W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.08 |
| PA/G: | 6.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Alex Robichaud
| Games: | 9 |
| Record: | 3W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 6.81 |
| PA/G: | 7.92 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.68 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Scoring Records - Season
Scott Jones
Alex Robichaud
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















