BC Mens Curling Championship
Curling Scores
BC Mens Curling Championship
Jan 4 - 9, 2022
|
| Draw Jan 4 - 10:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Dean Joanisse Maple Ridge, BC |
0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 4 | ||||||
| Sebastien Robillard New Westminster, BC |
![]() |
4 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 10 | |||||
Event Statistics
Dean Joanisse
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.03 |
| PA/G: | 8.46 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.40 |
| Force Efficiency: | 0.30 |
| Steal Efficiency: | 0.37 |
Sebastien Robillard
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.30 |
| PA/G: | 8.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.56 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Season Statistics
Dean Joanisse
| Games: | 16 |
| Record: | 8W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.45 |
| PA/G: | 7.16 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.34 |
| Steal Efficiency: | 0.37 |
Sebastien Robillard
| Games: | 33 |
| Record: | 21W - 12L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 8.44 |
| PA/G: | 6.88 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Dean Joanisse
Sebastien Robillard
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















