Winter Olympics
Curling Scores
Winter Olympics
|
| Draw Feb 16 - 8:05 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Sweden Edin, N |
![]() |
3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 8 | ||
| Switzerland De Cruz, P |
0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 10 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 11 |
| Record: | 9W - 2L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.92 |
| PA/G: | 4.77 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
| Games: | 9 |
| Record: | 4W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 5.93 |
| PA/G: | 6.28 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.09 |
Season Statistics
| Games: | 88 |
| Record: | 66W - 22L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 8W - 3L |
| PF/G: | 7.85 |
| PA/G: | 5.39 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
| Games: | 61 |
| Record: | 37W - 24L |
| Extra Ends: | 2W - 2L |
| One-Point Games: | 6W - 4L |
| PF/G: | 7.08 |
| PA/G: | 6.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 7 in 4th End vs. Tobias Lundmark (Mar 17, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 4th End vs. Rich Ruohonen (Oct 21, 2021)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 2nd End vs. Peter De Cruz (Oct 10, 2021)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 5th End vs. Peter De Cruz (Aug 21, 2021)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 3rd End vs. Bjorn Jungen (Aug 21, 2021)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 5th End vs. Mikkel Krause (Nov 24, 2021)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Niklas Edin (Nov 4, 2021)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 4th End vs. Mattia Giovanella (Oct 8, 2021)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















