World Curling Report

Curling Scores

M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Richard 3rd
Wood
Wenzek 3rd
Medford
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Tue, Jan 28 -- 8:00pm ET
Kean 7th
McDonald
Willsey 6th
Epping
Howard 7th
Camm
Ferris 6th
Hall
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery 3rd
Wark
Pewarchuk 3rd
Richards
Daniels 3rd
Brown
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm ET
Inglis Final
Homan 10  (7)
Hastings Final
Duncan (5)
Brandwood Final
Froud (10)
Murphy Final
Balsdon (7)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
CHAMPION:
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: New Holland Canadian Junior Mens Championship
Langley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm PT
MB (Gauthier) Final
NL (Bruce) (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Arctic Winter Games Qualifier

Dec 13 - 15, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Adam Naugler
Yellowknife, NT
   0  2  0  2  2  0  1  1  8  
Sawer Kaeser
Fort Smith, NT
     1  0  2  0  0  2  0  0  5  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
No Photo
Adam
Naugler
Third:
No Photo
Jullian
Bowling
Second:
No Photo
Logan
Waddell
Lead:
No Photo
Shawn
Dragon
Skip:
No Photo
Sawer
Kaeser
Third:
No Photo
Tristan
MacPherson
Second:
No Photo
Garret
Minute
Lead:
No Photo
Caleb
Brake

Event Statistics

Adam Naugler
Games: 5  
Record: 3W - 2L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 9.46  
PA/G: 6.49  
Hammer Efficiency: 0.38  
Steal Defense: 0.50  
Force Efficiency: 0.38  
Steal Efficiency: 0.52  
Sawer Kaeser
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 6.49  
PA/G: 9.46  
Hammer Efficiency: 0.26  
Steal Defense: 0.52  
Force Efficiency: 0.25  
Steal Efficiency: 0.50  

Curling Scores

M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Richard 3rd
Wood
Wenzek 3rd
Medford
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Tue, Jan 28 -- 8:00pm ET
Kean 7th
McDonald
Willsey 6th
Epping
Howard 7th
Camm
Ferris 6th
Hall
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery 3rd
Wark
Pewarchuk 3rd
Richards
Daniels 3rd
Brown
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Tue, Jan 28 -- 4:00pm ET
Inglis Final
Homan 10  (7)
Hastings Final
Duncan (5)
Brandwood Final
Froud (10)
Murphy Final
Balsdon (7)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
CHAMPION:
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
M: New Holland Canadian Junior Mens Championship
Langley, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm PT
MB (Gauthier) Final
NL (Bruce) (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑