World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm MT
Englot 6th
Hudyma
Sherrer 6th
Guo
Wilson 6th
Pierce
Stiksma 6th
Brown
Wark 6th
Skrlik
Richards Final
Berlando (3)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm MT
Jacques 6th
Gempeler
Wenzek 6th
Kanda
Meachem 6th
Hartung
Whyte 6th
Geall
Scoffin 6th
Richard
Ruohonen 6th
Vavrek
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
NOR Final
DEN (9)
EST 11th
LAT
RUS Final
SUI (9)
SCO Final
CZE (9)
SWE Final
GER (9)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell 4th
Kean
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard 5th
Murphy
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson 4th
Armstrong
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski 8th
Bain
Bakker 8th
Lepine
Vincent 5th
Crough
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski 8th
Bain
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:30pm ET
Kroker 5th
Kiist
Burton  
Kurina  
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm MT
Molnar 5th
Desormeau
Park 4th
Jacques
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK 9th
WAL
LTU 9th
FRA
EST 9th
HUN
BLR 9th
LAT
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch 5th
Sawiak
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson 6th
Lozinsky
Manson 6th
Lozinsky
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2

Nov 5 - 10, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Hollie Duncan
Toronto , ON
     1  0  0  1  0  1  0  X  3  
Laura Walker
Edmonton, AB
   0  1  2  0  2  0  2  X  7  
View Current Draw | View Shot-By-Shot   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Hollie
Duncan
Third:
Player Photo
Laura
Hickey
Second:
Player Photo
Cheryl
Kreviazuk
Lead:
Player Photo
Karen
Sagle
Fourth:
Player Photo
Laura
Walker
Third:
Player Photo
Kate
Cameron
Second:
Player Photo
Taylor
McDonald
Lead:
Player Photo
Nadine
Scotland

Shot Tracker: (All Shots, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Hollie Duncan
13
43
1.66 4.6 68%
3:  Laura Hickey
14
36
2.22 3.1 54%
2:  Cheryl Kreviazuk
14
44
1.76 3.3 65%
1:  Karen Sagle
14
56
1.28 4.3 81%
 TEAM TOTALS 55 179 1.72 3.8 67%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Laura Walker
14
52
1.98 4.3 78%
3:  Kate Cameron
14
50
1.70 3.6 73%
2:  Taylor McDonald
14
42
1.92 3.3 63%
1:  Nadine Scotland
14
51
1.50 5.0 75%
 TEAM TOTALS 56 195 1.78 4.0 72%

Event Statistics

Hollie Duncan
Games: 5  
Record: 3W - 2L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 1W - 0L  
PF/G: 6.67  
PA/G: 6.67  
Hammer Efficiency: 0.30  
Steal Defense: 0.35  
Force Efficiency: 0.40  
Steal Efficiency: 0.25  
Laura Walker
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 1L  
PF/G: 7.14  
PA/G: 7.14  
Hammer Efficiency: 0.40  
Steal Defense: 0.29  
Force Efficiency: 0.55  
Steal Efficiency: 0.33  

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm MT
Englot 6th
Hudyma
Sherrer 6th
Guo
Wilson 6th
Pierce
Stiksma 6th
Brown
Wark 6th
Skrlik
Richards Final
Berlando (3)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm MT
Jacques 6th
Gempeler
Wenzek 6th
Kanda
Meachem 6th
Hartung
Whyte 6th
Geall
Scoffin 6th
Richard
Ruohonen 6th
Vavrek
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
NOR Final
DEN (9)
EST 11th
LAT
RUS Final
SUI (9)
SCO Final
CZE (9)
SWE Final
GER (9)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell 4th
Kean
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard 5th
Murphy
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson 4th
Armstrong
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski 8th
Bain
Bakker 8th
Lepine
Vincent 5th
Crough
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski 8th
Bain
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:30pm ET
Kroker 5th
Kiist
Burton  
Kurina  
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm MT
Molnar 5th
Desormeau
Park 4th
Jacques
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK 9th
WAL
LTU 9th
FRA
EST 9th
HUN
BLR 9th
LAT
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch 5th
Sawiak
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson 6th
Lozinsky
Manson 6th
Lozinsky
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑