Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Curling Scores
Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Nov 5 - 10, 2019
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Stuart Thompson Dartmouth, NS |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | |||
| Scott Jones Moncton, NB |
![]() |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 | ||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Stuart Thompson |
16 |
54 |
2.08 | 6.5 | 69% |
| 3: | Colten Steele |
16 |
60 |
1.78 | 7.3 | 78% |
| 2: | Cameron MacKenzie |
16 |
62 |
1.50 | 7.5 | 79% |
| 1: | Travis Colter |
16 |
74 |
1.32 | 6.0 | 94% |
| TEAM TOTALS | 64 | 250 | 1.66 | 6.8 | 80% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Scott Jones |
16 |
56 |
1.40 | 4.2 | 71% |
| 3: | Jeremy Mallais |
16 |
71 |
1.80 | 5.0 | 92% |
| 2: | Brian King |
16 |
76 |
1.88 | 4.8 | 99% |
| 1: | Robert Daley |
16 |
65 |
1.26 | 5.0 | 82% |
| TEAM TOTALS | 64 | 268 | 1.58 | 4.7 | 86% | |
Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Stuart Thompson |
9 |
32 |
1.66 | 7.0 | 72% |
| 3: | Colten Steele |
7 |
33 |
1.86 | 7.1 | 98% |
| 2: | Cameron MacKenzie |
9 |
44 |
1.34 | 7.4 | 99% |
| 1: | Travis Colter |
13 |
60 |
1.38 | 6.7 | 94% |
| TEAM TOTALS | 38 | 169 | 1.52 | 7.0 | 91% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Scott Jones |
7 |
27 |
1.42 | 4.3 | 78% |
| 3: | Jeremy Mallais |
7 |
28 |
1.58 | 4.8 | 82% |
| 2: | Brian King |
3 |
15 |
1.66 | 7.8 | 100% |
| 1: | Robert Daley |
12 |
56 |
1.16 | 4.2 | 94% |
| TEAM TOTALS | 29 | 126 | 1.38 | 4.7 | 88% | |
Shot Tracker: (All HITS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Stuart Thompson |
7 |
22 |
2.60 | 5.7 | 65% |
| 3: | Colten Steele |
9 |
27 |
1.72 | 7.4 | 62% |
| 2: | Cameron MacKenzie |
7 |
18 |
1.72 | 7.6 | 53% |
| 1: | Travis Colter |
3 |
14 |
1.00 | 3.3 | 93% |
| TEAM TOTALS | 26 | 81 | 1.88 | 6.5 | 64% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Scott Jones |
9 |
29 |
1.38 | 4.1 | 65% |
| 3: | Jeremy Mallais |
9 |
43 |
1.98 | 5.2 | 100% |
| 2: | Brian King |
13 |
61 |
1.92 | 4.1 | 98% |
| 1: | Robert Daley |
4 |
9 |
1.50 | 7.5 | 45% |
| TEAM TOTALS | 35 | 142 | 1.74 | 4.8 | 84% | |
Event Statistics
Stuart Thompson
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 6.52 |
| PA/G: | 9.57 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Scott Jones
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 5.14 |
| PA/G: | 7.57 |
| Hammer Efficiency: | 0.25 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.36 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Stuart Thompson
Scott Jones
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Stuart Thompson | ||
| Scott Jones | ||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















