World Curling Report

Curling Scores

M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Corbett  
Deruelle  
Krell  
Willsey  
Ainsley  
Tippin  
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 15 -- 5:00pm AT
Mouat Final
Bryce (8)
Nyman Final
Murphy (6)
Schnider Final
MacDougall (8)
Thompson Final
Manuel (8)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 1:00pm MT
Vaughan Final
Stiksma (8)
Daniels Final
Marks (EE)
Koana Final
Hammond (6)
Richards Final
Englot (7)
Hudyma 10  Final
Pierce (8)
Sinclair 11  Final
Barber (5)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 15 -- 4:30pm MT
Sturmay  
Wenzek  
Vavrek 2nd
Tardi
Maerki  
Howard  
Appelman  
Geall  
Hamilton  
Park  
Kanda  
Ma  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 6:15pm ET
Manson 2nd
Palanuik
Ector 2nd
Chung
Libbus 2nd
Molberg
Lozinsky  
Cheung  
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Baute  
Wedge  
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Kurina 2nd
Kelba
Snider  
Kiist  
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 4:15pm MT
Yamuch 2nd
Hlushak
Sawiak  
Pollard  
Davies  
Nedohin  
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 12:15pm MT
Vincent Final
Cinnamon (4)
Bakker 7th
Bevan-Stewart
Wytrychowski Final
Hartwell (5)
Lepine Final
Molberg (4)
Crough 10  Final
Bain (6)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Desormeau  
Jacques  
Johnston  
Northwood  
Molnar  
Dieckelt  
Park  
Finney  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

GOLDLINE Clermont Mixed Doubles

Nov 8 - 10, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Girard/Simard
saguenay, QC
   2  0  1  1  0  0  3  1  8  
Guay/Lavoie
Clermont, QC
     0  1  0  0  2  1  0  0  4  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Vanessa
Girard
Third:
No Photo
Sebastien
Simard
Second:
Player Photo

Lead:
Player Photo

Skip:
No Photo
Christine
Guay
Third:
No Photo
Gervais
Lavoie
Second:
Player Photo

Lead:
Player Photo

Event Statistics

Girard/Simard
Games: 4  
Record: 2W - 2L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 9.68  
PA/G: 8.39  
Hammer Efficiency: 0.43  
Steal Defense: 0.29  
Force Efficiency: 0.40  
Steal Efficiency: 0.35  
Guay/Lavoie
Games: 6  
Record: 4W - 2L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 10.24  
PA/G: 8.05  
Hammer Efficiency: 0.40  
Steal Defense: 0.25  
Force Efficiency: 0.46  
Steal Efficiency: 0.38  

Curling Scores

M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Corbett  
Deruelle  
Krell  
Willsey  
Ainsley  
Tippin  
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 15 -- 5:00pm AT
Mouat Final
Bryce (8)
Nyman Final
Murphy (6)
Schnider Final
MacDougall (8)
Thompson Final
Manuel (8)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 1:00pm MT
Vaughan Final
Stiksma (8)
Daniels Final
Marks (EE)
Koana Final
Hammond (6)
Richards Final
Englot (7)
Hudyma 10  Final
Pierce (8)
Sinclair 11  Final
Barber (5)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 15 -- 4:30pm MT
Sturmay  
Wenzek  
Vavrek 2nd
Tardi
Maerki  
Howard  
Appelman  
Geall  
Hamilton  
Park  
Kanda  
Ma  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
SUI  
NED  
SCO  
NOR  
ITA  
RUS  
GER  
ENG  
SWE  
DEN  
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Sat, Nov 16 -- 3:00pm CET
EST  
RUS  
DEN  
SWE  
SCO  
NOR  
SUI  
GER  
CZE  
LAT  
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 6:15pm ET
Manson 2nd
Palanuik
Ector 2nd
Chung
Libbus 2nd
Molberg
Lozinsky  
Cheung  
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Baute  
Wedge  
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 6:00pm ET
Kurina 2nd
Kelba
Snider  
Kiist  
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 15 -- 4:15pm MT
Yamuch 2nd
Hlushak
Sawiak  
Pollard  
Davies  
Nedohin  
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 15 -- 12:15pm MT
Vincent Final
Cinnamon (4)
Bakker 7th
Bevan-Stewart
Wytrychowski Final
Hartwell (5)
Lepine Final
Molberg (4)
Crough 10  Final
Bain (6)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am MT
Desormeau  
Jacques  
Johnston  
Northwood  
Molnar  
Dieckelt  
Park  
Finney  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
TUR  
LTU  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:00am CET
ENG  
LTU  
TUR  
POL  
FIN  
SVK  
BLR  
HUN  
ITA  
ESP  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑