World Curling Report

Curling Scores

M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm CT
Jacobs Final
Epping (8)
CHAMPION:
W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim Final
Hasselborg (EE)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Mon, Jan 20 -- 9:30am ET
Martel 10  Final
Berube (8)
Fournier 10  Final
Balsdon (9)
Ferland Final
Hill (9)
Roy Final
Homan 10  (7)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 5:00pm ET
Stewart Final
Hall (10)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 5:00pm ET
Madonia Final
Brandwood (8)
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 3:30pm MT
Kurina Final
Wright (8)
Sawiak Final
Dunkle (7)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 5:30pm ET
Perozak Final
Wyatt (6)
Burton Final
Bauer (8)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 12:00pm CT
Heidt Final
Zuravloff (9)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 1:00pm CT
Heidt Final
Fell (6)
Armstrong Final
Heidt (10)
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am MT
Muyo Final
Lazarowich 10  (4)
Mendoza Final
Berndt (7)
Yoong Final
Baxter 10  (6)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
CHAMPION:
Wilson Final
Witschonke (7)
CHAMPION:
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
CHAMPION:
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
CHAMPION:
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Medicine Hat Charity Classic

Oct 18 - 21, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Ashley Howard
Saskatoon, SK
   0  0  0  0  X  X  X  X  0  
Meini Wang
Changchun, CHN
     0  4  1  3  X  X  X  X  8  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Ashley
Howard
Third:
Player Photo
Kourtney
Fesser
Second:
Player Photo
Krista
Fesser
Lead:
No Photo
Kaylin
Skinner
Skip:
No Photo
Meini
Wang
Third:
No Photo
Yuexin
Ding
Second:
No Photo
Tong
Liu
Lead:
No Photo
Yingtong
Li

Event Statistics

Ashley Howard
Games: 4  
Record: 3W - 1L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 11.25  
PA/G: 8.33  
Hammer Efficiency: 0.33  
Steal Defense: 0.38  
Force Efficiency: 0.40  
Steal Efficiency: 0.45  
Meini Wang
Games: 6  
Record: 3W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 7.62  
PA/G: 5.95  
Hammer Efficiency: 0.33  
Steal Defense: 0.17  
Force Efficiency: 0.46  
Steal Efficiency: 0.29  

Curling Scores

M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm CT
Jacobs Final
Epping (8)
CHAMPION:
W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim Final
Hasselborg (EE)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Mon, Jan 20 -- 9:30am ET
Martel 10  Final
Berube (8)
Fournier 10  Final
Balsdon (9)
Ferland Final
Hill (9)
Roy Final
Homan 10  (7)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 5:00pm ET
Stewart Final
Hall (10)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 5:00pm ET
Madonia Final
Brandwood (8)
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 3:30pm MT
Kurina Final
Wright (8)
Sawiak Final
Dunkle (7)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 5:30pm ET
Perozak Final
Wyatt (6)
Burton Final
Bauer (8)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 12:00pm CT
Heidt Final
Zuravloff (9)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 1:00pm CT
Heidt Final
Fell (6)
Armstrong Final
Heidt (10)
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am MT
Muyo Final
Lazarowich 10  (4)
Mendoza Final
Berndt (7)
Yoong Final
Baxter 10  (6)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
CHAMPION:
Wilson Final
Witschonke (7)
CHAMPION:
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
CHAMPION:
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
CHAMPION:
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑