World Curling Report

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Dec 14 -- 1:30pm NT
Stern 6th
Fujisawa
Carey 6th
Hasselborg
Fleury 6th
Silvernagle
Muirhead 5th
Jones
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sat, Dec 14 -- 7:00am ET
Schnider Final
Kim (8)
Dropkin Final
Glukhov (6)
Calvert Final
Nyman (7)
van Dorp Final
Zou (8)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sat, Dec 14 -- 3:00am ET
Brown 10  Final
Bear (6)
Kanai Final
Jentsch (8)
Schori Final
Han (7)
Kovaleva Final
Kim (7)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sat, Dec 14 -- 9:30am NT
Paterson Final
McEwen (7)
Paterson Final
McEwen (7)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao Final
Nedohin (8)
Bevan-Stewart Final
Jackson (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 1:30pm MT
Burton Final
Lozinsky (7)
Cramer Final
Dunkle (7)
Lis Final
Gau (8)
Cheung Final
Sawiak (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sat, Dec 14 -- 4:30pm GMT
Craik 8th
Lottenbach
Gallacher Final
McNay (5)
Bryce 7th
Hess
Muirhead Final
Turner (4)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Leitch Final
Whitbread 10  (7)
Morlock Final
Gibb (8)
Leitch  
Whitbread  
Morlock  
Gibb  
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Howard Final
Streifel 10  (9)
Tisdale 12  Final
Barber (9)
Williamson Final
Mitchell (10)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 14 -- 9:30am ET
Balsdon Final
Lawton (7)
Brabant Final
Hill (7)
Cheal Final
Halle (8)
Bornais Final
Berube 10  (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser Final
Naugler (EE)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 7:00am ET
Stevens Final
O'Leary (10)
Thompson Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Steele (10)
Gibson Final
Gallant (8)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 10:00am ET
Scheibach Final
Tuma (EE)
Harvey Final
Murray (7)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Kitchens Final
Normandeau (8)
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm MT
Delorey Final
Bain 14  (5)
Walsh Final
Rogers (8)
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Meridian Canadian Open

Jan 8 - 13, 2019
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Kevin Koe
Calgary, AB
   2  0  0  0  2  0  0  0  4  
Peter De Cruz
Geneve, SUI
     0  0  2  1  0  0  2  1  6  
View Current Draw | View Shot-By-Shot   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Kevin
Koe
Third:
Player Photo
B.J.
Neufeld
Second:
Player Photo
Colton
Flasch
Lead:
Player Photo
Ben
Hebert
Fourth:
Player Photo
Benoit
Schwarz
Third:
Player Photo
Sven
Michel
Second:
Player Photo
Peter
De Cruz
Lead:
Player Photo
Valentin
Tanner

Shot Tracker: (All Shots, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Kevin Koe
16
51
1.96 4.0 66%
3:  B.J. Neufeld
16
59
2.50 4.8 79%
2:  Colton Flasch
16
55
2.24 4.2 72%
1:  Ben Hebert
16
69
1.56 5.2 89%
 TEAM TOTALS 64 234 2.06 4.5 76%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Benoit Schwarz
15
65
2.06 4.2 91%
3:  Sven Michel
16
63
1.96 5.8 82%
2:  Peter De Cruz
16
56
2.20 5.0 74%
1:  Valentin Tanner
16
69
1.38 6.5 88%
 TEAM TOTALS 63 253 1.90 5.4 84%

Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Kevin Koe
4
16
1.50 4.2 82%
3:  B.J. Neufeld
5
17
1.80 6.7 71%
2:  Colton Flasch
8
26
2.12 5.0 68%
1:  Ben Hebert
16
69
1.56 5.2 89%
 TEAM TOTALS 33 128 1.72 5.3 80%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Benoit Schwarz
6
29
2.12 5.6 100%
3:  Sven Michel
9
33
1.66 5.9 75%
2:  Peter De Cruz
9
27
2.12 5.9 63%
1:  Valentin Tanner
16
69
1.38 6.5 88%
 TEAM TOTALS 40 158 1.72 6.1 81%

Shot Tracker: (All HITS, All Turns)

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Kevin Koe
12
35
2.10 3.9 61%
3:  B.J. Neufeld
11
42
2.82 3.9 83%
2:  Colton Flasch
8
29
2.34 3.3 77%
 TEAM TOTALS 31 106 2.42 3.8 73%

#Shots Points Diff /5 Sweep /10 PCT
4:  Benoit Schwarz
9
36
2.02 3.3 83%
3:  Sven Michel
7
30
2.32 5.7 91%
2:  Peter De Cruz
7
29
2.34 3.8 88%
 TEAM TOTALS 23 95 2.22 4.2 87%

Event Statistics

Kevin Koe
Games: 5  
Record: 3W - 2L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 9.12  
PA/G: 5.00  
Hammer Efficiency: 0.46  
Steal Defense: 0.27  
Force Efficiency: 0.78  
Steal Efficiency: 0.26  
Peter De Cruz
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 1W - 0L  
PF/G: 5.64  
PA/G: 6.92  
Hammer Efficiency: 0.36  
Steal Defense: 0.00  
Force Efficiency: 0.47  
Steal Efficiency: 0.14  

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sat, Dec 14 -- 1:30pm NT
Stern 6th
Fujisawa
Carey 6th
Hasselborg
Fleury 6th
Silvernagle
Muirhead 5th
Jones
M: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sat, Dec 14 -- 8:30am NT
Schnider Final
Kim (8)
Dropkin Final
Glukhov (6)
Calvert Final
Nyman (7)
van Dorp Final
Zou (8)
W: China Open
Tianjin, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sat, Dec 14 -- 4:30am NT
Brown 10  Final
Bear (6)
Kanai Final
Jentsch (8)
Schori Final
Han (7)
Kovaleva Final
Kim (7)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sat, Dec 14 -- 9:30am NT
Paterson Final
McEwen (7)
Paterson Final
McEwen (7)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao Final
Nedohin (8)
Bevan-Stewart Final
Jackson (7)
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 1:30pm MT
Burton Final
Lozinsky (7)
Cramer Final
Dunkle (7)
Lis Final
Gau (8)
Cheung Final
Sawiak (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Sat, Dec 14 -- 4:30pm GMT
Craik 8th
Lottenbach
Gallacher Final
McNay (5)
Bryce 7th
Hess
Muirhead Final
Turner (4)
: Augustana U15 Open
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Leitch Final
Whitbread 10  (7)
Morlock Final
Gibb (8)
Leitch  
Whitbread  
Morlock  
Gibb  
W: Saskatchewan Women's Challenge
Unity, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Howard Final
Streifel 10  (9)
Tisdale 12  Final
Barber (9)
Williamson Final
Mitchell (10)
M: Quebec Tankard Qualifier
, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Dec 14 -- 9:30am ET
Balsdon Final
Lawton (7)
Brabant Final
Hill (7)
Cheal Final
Halle (8)
Bornais Final
Berube 10  (6)
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Dec 14 -- 10:30am ET
Kaeser Final
Naugler (EE)
M: Nova Scotia Deloitte Tankard Qualifier
Berwick, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 7:00am ET
Stevens Final
O'Leary (10)
Thompson Final
MacLeod (10)
Manuel Final
Steele (10)
Gibson Final
Gallant (8)
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 10:00am ET
Scheibach Final
Tuma (EE)
Harvey Final
Murray (7)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am CT
Kitchens Final
Normandeau (8)
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Dec 13 -- 8:00pm MT
Delorey Final
Bain 14  (5)
Walsh Final
Rogers (8)
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑