World Curling Report

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Dec 13 -- 12:30pm NT
Dunstone  
Paterson  
Epping  
McEwen  
Bottcher  
Schwaller  
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Dec 13 -- 12:30pm NT
Einarson  
Muirhead  
Tirinzoni  
Fleury  
M: China Open
Chongqi, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 6:30am ET
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 2:45am ET
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 3:30pm GMT
Carson  
Gempeler  
Whyte  
Sloan  
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Canad Inns Men's Classic

Oct 16 - 19, 2015
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Yannick Schwaller
Berne, SUI
   2  0  2  2  0  0  3  X  9  
Simon Biedermann
Gstaad, SUI
     0  1  0  0  2  1  0  X  4  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Fourth:
Player Photo
Romano
Meier
Skip:
Player Photo
Yannick
Schwaller
Second:
Player Photo
Patrick
Witschonke
Lead:
Player Photo
Michael
Probst
Fourth:
Player Photo
Stefan
Staehli
Third:
Player Photo
Michael
Brunner
Second:
Player Photo
Neal
Schwenter
Skip:
No Photo
Simon
Biedermann

Event Statistics

Yannick Schwaller
Games: 5  
Record: 2W - 3L  
Extra Ends: 0W - 1L  
One-Point Games: 0W - 1L  
PF/G: 7.03  
PA/G: 6.76  
Hammer Efficiency: 0.31  
Steal Defense: 0.24  
Force Efficiency: 0.36  
Steal Efficiency: 0.25  
Simon Biedermann
Games: 4  
Record: 1W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 1W - 0L  
PF/G: 5.52  
PA/G: 9.66  
Hammer Efficiency: 0.23  
Steal Defense: 0.33  
Force Efficiency: 0.30  
Steal Efficiency: 0.21  

Curling Scores

M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Dec 13 -- 12:30pm NT
Dunstone  
Paterson  
Epping  
McEwen  
Bottcher  
Schwaller  
W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Dec 13 -- 12:30pm NT
Einarson  
Muirhead  
Tirinzoni  
Fleury  
M: China Open
Chongqi, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 8:00am NT
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 4:15am NT
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Dec 13 -- 3:30pm GMT
Carson  
Gempeler  
Whyte  
Sloan  
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑