Quebec Tankard
Curling Scores
Quebec Tankard
Jan 11 - 19, 2014
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Martin Ferland Trois-Rivieres, QC |
3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | |||
| Francois Gagne Montreal, QC |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Martin Ferland
| Games: | 11 |
| Record: | 7W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 7.20 |
| PA/G: | 5.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.76 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Francois Gagne
| Games: | 9 |
| Record: | 4W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 7.11 |
| PA/G: | 6.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Season Statistics
Martin Ferland
| Games: | 23 |
| Record: | 18W - 5L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 7.77 |
| PA/G: | 5.20 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.75 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Francois Gagne
| Games: | 19 |
| Record: | 9W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 6.85 |
| PA/G: | 6.57 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Scoring Records - Season
Martin Ferland
Francois Gagne
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Martin Ferland | ||
| Francois Gagne | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















