Warning: simplexml_load_file(): I/O warning : failed to load external entity "/var/www/vhosts/curlingzone.com/httpdocs/forums/includes/events/tournament.xml" in /var/www/vhosts/curlingzone.com/httpdocs/game.php on line 29
CurlingZone – Everything Curling

World Curling Report

Curling Scores

W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sun, Jan 26 -- 7:30pm CT
Anderson Final
Howard (9)
Williamson 10  Final
Englot (10)
Streifel Final
Barker (10)
Holland Final
Selzer (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Kariuzawa International

Apr 18 - 21, 2013
Team HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
Sayaka Yoshimura
Sapporo, JPN
     0  4  0  0  1  0  1  1  7  
Eun Jung Kim
 Gyeongbuk Uiseong,, KOR
   2  0  1  2  0  1  0  0  6  
View Current Draw   Admin   REFRESH 
Skip:
Player Photo
Sayaka
Yoshimura
Third:
Player Photo
Rina
Ida
Second:
Player Photo
Risa
Ujihara
Lead:
Player Photo
Mao
Ishigaki
Skip:
Player Photo
Eun Jung
Kim
Third:
Player Photo
Gyeong Ae
Kim
Second:
Player Photo
Seon Yeong
Kim
Lead:
Player Photo
Yeong Mi
Kim

Event Statistics

Sayaka Yoshimura
Games: 6  
Record: 5W - 1L  
Extra Ends: 1W - 0L  
One-Point Games: 3W - 0L  
PF/G: 9.11  
PA/G: 6.67  
Hammer Efficiency: 0.41  
Steal Defense: 0.17  
Force Efficiency: 0.60  
Steal Efficiency: 0.23  
Eun Jung Kim
Games: 7  
Record: 4W - 3L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 2L  
PF/G: 9.39  
PA/G: 6.12  
Hammer Efficiency: 0.45  
Steal Defense: 0.24  
Force Efficiency: 0.69  
Steal Efficiency: 0.29  

Curling Scores

W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sun, Jan 26 -- 7:30pm CT
Anderson Final
Howard (9)
Williamson 10  Final
Englot (10)
Streifel Final
Barker (10)
Holland Final
Selzer (10)
W: Alberta Scotties
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 5:00pm MT
Walker Final
Rocque (9)
W: Nova Scotia Scotties
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:30pm AT
Arsenault Final
Jones (9)
CHAMPION:
W: New Brunswick Scotties
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 2:00pm AT
Crawford Final
Quillian (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 1:30pm ET
Roberge Final
Bedard (9)
CHAMPION:
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 12:00pm ET
St-Georges Final
Verreault (10)
CHAMPION:
M: Deloitte Nova Scotia Tankard
Dartmouth, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 9:00am AT
Murphy 10  Final
Thompson (9)
CHAMPION:
W: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Farmer Final
Bryce (10)
CHAMPION:
M: Scottish Curling Junior Championships
Aberdeen, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 26 -- 3:00pm GMT
Craik Final
Gallacher (10)
CHAMPION:
W: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schultz  
Holt  
M: Alaska Club Championships
Anchorage, AK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 25 -- 7:00pm AKT
Schommer 4th
Robertson
M: TBayTel Major League of Curling
Thunder Bay, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Wed, Jan 8 -- 9:00pm ET
Henderson Final
Rosengren (6)
Burgess Final
Bonot (7)
Vellinga Final
McCarville (4)
Weiss Final
Hackner (6)
Morrissette 12  Final
Fossum (4)
Duzier Final
McCarville (8)
Mikkelsen Final
Johnston (8)
M: Yukon Men's Championship
Whitehorse, YK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Jan 24 -- 9:00am PT
Stuart  
Scoffin  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑