Curling Scores
USA National Championships
Feb 9 - 16, 2013
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Becca Hamilton McFarland, WI |
0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 | ||||||
| Alexandra Carlson Wayzata, MN |
![]() |
5 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 9 | |||||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Becca Hamilton |
12 |
40 |
1.64 | 4.2 | 69% |
| 3: | Molly Bonner |
12 |
44 |
2.18 | 4.4 | 77% |
| 2: | Tara Peterson |
12 |
42 |
1.16 | 5.3 | 70% |
| 1: | Sophie Brorson |
12 |
49 |
1.08 | 3.1 | 82% |
| TEAM TOTALS | 48 | 175 | 1.52 | 4.2 | 74% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Alexandra Carlson |
12 |
44 |
2.06 | 5.3 | 76% |
| 3: | Monica Walker |
12 |
54 |
1.94 | 6.1 | 94% |
| 2: | Kendall Behm |
12 |
56 |
1.96 | 3.9 | 97% |
| 1: | Jordan Moulton |
12 |
46 |
1.42 | 5.8 | 78% |
| TEAM TOTALS | 48 | 200 | 1.84 | 5.3 | 87% | |
Event Statistics
Becca Hamilton
| Games: | 9 |
| Record: | 3W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 5.93 |
| PA/G: | 8.64 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
Alexandra Carlson
| Games: | 12 |
| Record: | 6W - 6L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 6.79 |
| PA/G: | 7.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Becca Hamilton
Alexandra Carlson
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















