Curling Scores
US Curling Nationals
Feb 11 - 18, 2012
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| John Shuster Duluth, MN |
![]() |
2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 8 | |||
| Owen Sampson Edmore, ND |
0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 3 | ||||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | John Shuster |
15 |
64 |
1.72 | 4.7 | 89% |
| 3: | Zach Jacobson |
16 |
71 |
1.38 | 3.7 | 90% |
| 2: | Jared Zezel |
16 |
66 |
1.86 | 6.0 | 86% |
| 1: | John Landsteiner |
15 |
63 |
1.36 | 4.7 | 86% |
| TEAM TOTALS | 62 | 264 | 1.58 | 4.8 | 88% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Owen Sampson |
16 |
41 |
2.36 | 5.4 | 53% |
| 3: | Ned Sampson |
16 |
56 |
1.70 | 5.4 | 72% |
| 2: | Tucker Smith |
16 |
71 |
1.48 | 4.2 | 91% |
| 1: | Kyle Young |
16 |
67 |
1.32 | 3.7 | 85% |
| TEAM TOTALS | 64 | 235 | 1.72 | 4.7 | 75% | |
Event Statistics
John Shuster
| Games: | 12 |
| Record: | 7W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.52 |
| PA/G: | 6.19 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Owen Sampson
| Games: | 10 |
| Record: | 2W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.39 |
| PA/G: | 7.87 |
| Hammer Efficiency: | 0.18 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
John Shuster
Owen Sampson
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| John Shuster | ||
| Owen Sampson | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















