World Junior Womens Curling Championship
Curling Scores
World Junior Womens Curling Championship
Mar 3 - 10, 2018
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| United States Bear, M |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 8 | |||
| Korea Kim, M |
![]() |
1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
United States
| Games: | 9 |
| Record: | 4W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.31 |
| PA/G: | 7.26 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.27 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Korea
| Games: | 9 |
| Record: | 4W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.02 |
| PA/G: | 6.63 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
United States
Korea
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















