Japan Curling Championships
Curling Scores
Japan Curling Championships
Jan 30 - Feb 5, 2017
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Shingo Usui Sapporo, JPN |
![]() |
2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 7 | ||
| Taisel Miura Hokkaido, JPN |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 3 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Shingo Usui
| Games: | 9 |
| Record: | 4W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.80 |
| PA/G: | 7.16 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Taisel Miura
| Games: | 8 |
| Record: | 3W - 5L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 5.65 |
| PA/G: | 8.99 |
| Hammer Efficiency: | 0.18 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Shingo Usui
Taisel Miura
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















