Scottish Curling Championships
Curling Scores
Scottish Curling Championships
Feb 18 - 25, 2017
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Eve Muirhead Perth, SCO |
![]() |
1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 6 | ||
| Hazel Smith Lanarkshire, SCO |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Eve Muirhead
| Games: | 8 |
| Record: | 8W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.00 |
| PA/G: | 4.48 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.95 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Hazel Smith
| Games: | 8 |
| Record: | 4W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 7.16 |
| PA/G: | 7.43 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Eve Muirhead
Hazel Smith
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Eve Muirhead | ||
| Hazel Smith | ||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















