Stu Sells 1824 Halifax Classic
Curling Scores
Stu Sells 1824 Halifax Classic
Nov 12 - 16, 2025
|
| Draw Nov 14 - 7:15 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Owen Purcell Halifax, NS |
![]() |
0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 | ||
| Kendal Thompson Halifax, NS |
0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Owen Purcell
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.61 |
| PA/G: | 6.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.67 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Kendal Thompson
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.63 |
| PA/G: | 6.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Season Statistics
Owen Purcell
| Games: | 55 |
| Record: | 29W - 26L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.01 |
| PA/G: | 7.49 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Kendal Thompson
| Games: | 29 |
| Record: | 20W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.87 |
| PA/G: | 6.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
Owen Purcell
Kendal Thompson
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















