Womens Masters Basel
Curling Scores
Womens Masters Basel
Sep 12 - 14, 2025
|
| Draw Sep 13 - 9:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Sarah Mueller Lucerne, SUI |
![]() |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 2 | ||
| Corrie Huerlimann Zug, SUI |
0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 4 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Sarah Mueller
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.65 |
| PA/G: | 6.18 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.39 |
Corrie Huerlimann
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.69 |
| PA/G: | 8.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Season Statistics
Sarah Mueller
| Games: | 25 |
| Record: | 13W - 12L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 7.61 |
| PA/G: | 6.94 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Corrie Huerlimann
| Games: | 48 |
| Record: | 29W - 19L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.31 |
| PA/G: | 6.34 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Sarah Mueller
Corrie Huerlimann
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: PO -- Sat, Sep 13 -- 3:30pm CET | |||
| Yildiz | 7 | Final | |
| Messenzehl | 8 | (EE) | |
| Synackova | 6 | Final | |
| Turmann | 9 | (7) ![]() |
|
| Jerger | 5 | Final | |
| Mariani | 6 | (8) | |
| Mueller | 2 | Final | |
| Huerlimann | 4 | (7) | |
| Yildiz | 7 | Final | |
| Messenzehl | 8 | (EE) | |
| Synackova | 6 | Final | |
| Turmann | 9 | (7) ![]() |
|
| Jerger | 5 | Final | |
| Mariani | 6 | (8) | |
| Mueller | 2 | Final | |
| Huerlimann | 4 | (7) |
| Yildiz | 7 | Final | |
| Messenzehl | 8 | (EE) | |
| Synackova | 6 | Final | |
| Turmann | 9 | (7) ![]() |
|
| Jerger | 5 | Final | |
| Mariani | 6 | (8) | |
| Mueller | 2 | Final | |
| Huerlimann | 4 | (7) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















