Alberta Optimist U18 Girls Provincial Championship
Curling Scores
Alberta Optimist U18 Girls Provincial Championship
Jan 2 - 6, 2025
|
| Draw Jan 5 - 1:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Emma Deschiffart Lacombe/Edmonton, AB |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 | |||
| Alena Yurko Calgary/Edmonton, AB |
![]() |
2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | X | 7 | ||
Event Statistics
Emma Deschiffart
| Games: | 1 |
| Record: | 0W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.29 |
| PA/G: | 7.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.00 |
| Steal Defense: | 0.75 |
| Force Efficiency: | 1.00 |
| Steal Efficiency: | 0.67 |
Alena Yurko
| Games: | 3 |
| Record: | 3W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.55 |
| PA/G: | 4.55 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.57 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Emma Deschiffart
Alena Yurko
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












