Abbotsford Curling Classic
Curling Scores
Abbotsford Curling Classic
Nov 29 - Dec 1, 2024
|
| Draw Nov 30 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Jeff Richard Kelowna, BC |
![]() |
1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 | ||
| Jay Wakefield New Westminster, BC |
0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Jeff Richard
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.98 |
| PA/G: | 5.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.74 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Jay Wakefield
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.57 |
| PA/G: | 6.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Season Statistics
Jeff Richard
| Games: | 39 |
| Record: | 22W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.58 |
| PA/G: | 6.04 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Jay Wakefield
| Games: | 20 |
| Record: | 10W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.13 |
| PA/G: | 8.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Jeff Richard
Jay Wakefield
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















