Sun City Cup
Curling Scores
Sun City Cup
Feb 20 - 23, 2025
|
| Draw Feb 23 - 5:45 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| James Craik Stirling, SCO |
![]() |
1 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | X | 8 | ||
| Kyle Waddell Stirling, SCO |
0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
James Craik
| Games: | 6 |
| Record: | 6W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.23 |
| PA/G: | 4.65 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Kyle Waddell
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.92 |
| PA/G: | 7.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.47 |
Season Statistics
James Craik
| Games: | 75 |
| Record: | 43W - 32L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 2L |
| PF/G: | 7.42 |
| PA/G: | 6.44 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Kyle Waddell
| Games: | 71 |
| Record: | 40W - 31L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 7.98 |
| PA/G: | 6.88 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Scoring Records - Season
James Craik
Kyle Waddell
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: SF -- Sun, Feb 23 -- 11:45am CET | |||
| Muskatewitz | 6 | Final | |
| Iseli | 7 | (EE) | |
| Craik | 8 | Final | |
| Waddell | 3 | (7) | |
| Muskatewitz | 6 | Final | |
| Iseli | 7 | (EE) | |
| Craik | 8 | Final | |
| Waddell | 3 | (7) |
| Muskatewitz | 6 | Final | |
| Iseli | 7 | (EE) | |
| Craik | 8 | Final | |
| Waddell | 3 | (7) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















