WCT Take-Out Trophy
Curling Scores
WCT Take-Out Trophy
Dec 20 - 22, 2024
|
| Draw Dec 21 - 1:45 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Gian Wildhaber Aarau, SUI |
0 | 0 | 2 | 0 | X | 2 | ||||||
| Alberto Pimpini Pinerolo, ITA |
![]() |
2 | 1 | 0 | 4 | X | 7 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Gian Wildhaber
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.14 |
| PA/G: | 11.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.40 |
| Force Efficiency: | 0.14 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Alberto Pimpini
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.67 |
| PA/G: | 11.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.64 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.15 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
Season Statistics
Gian Wildhaber
| Games: | 37 |
| Record: | 10W - 27L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.23 |
| PA/G: | 10.13 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.36 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Alberto Pimpini
| Games: | 25 |
| Record: | 13W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.07 |
| PA/G: | 7.66 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Gian Wildhaber
Alberto Pimpini
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













