BKT Tires World Men's Curling Championship
Curling Scores
BKT Tires World Men's Curling Championship
|
| Draw Mar 30 - 4:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Canada Jacobs, B |
![]() |
3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | X | 9 | |||
| Korea Kim, H |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 14 |
| Record: | 12W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.61 |
| PA/G: | 4.18 |
| Hammer Efficiency: | 0.60 |
| Steal Defense: | 0.05 |
| Force Efficiency: | 0.85 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
| Games: | 12 |
| Record: | 1W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 4.24 |
| PA/G: | 10.10 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.31 |
| Steal Efficiency: | 0.04 |
Season Statistics
| Games: | 92 |
| Record: | 69W - 23L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 8.16 |
| PA/G: | 5.44 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.66 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
| Games: | 85 |
| Record: | 35W - 50L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 7.16 |
| PA/G: | 7.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Sam Mooibroek (Mar 5, 2025)
> 5 in 8th End vs. Aaron Bartling (Mar 2, 2025)
> 5 in 5th End vs. Scott Manners (Jan 9, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 4th End vs. Aaron Bartling (Mar 2, 2025)
> 5 in 1st End vs. Niklas Edin (Jan 17, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Korey Dropkin (Jan 15, 2025)
> 4 in 5th End vs. Kevin Koe (Dec 16, 2024)
> 4 in 4th End vs. Mike McEwen (Sep 28, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 5 in 5th End vs. John Epping (Dec 14, 2024)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















