Asian Winter Games
Curling Scores
Asian Winter Games
Feb 9 - 14, 2025
|
| Draw Feb 11 - 8:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Hong Kong Hung, L |
![]() |
1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 8 | ||||
| Chinese Taipei Yang, K |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 1 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Hong Kong
| Games: | 9 |
| Record: | 3W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.62 |
| PA/G: | 7.94 |
| Hammer Efficiency: | 0.19 |
| Steal Defense: | 0.52 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.43 |
Chinese Taipei
| Games: | 8 |
| Record: | 2W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.58 |
| PA/G: | 14.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.61 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Season Statistics
Hong Kong
| Games: | 16 |
| Record: | 5W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.87 |
| PA/G: | 8.61 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.49 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.37 |
Chinese Taipei
| Games: | 15 |
| Record: | 3W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.55 |
| PA/G: | 16.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.14 |
| Steal Defense: | 0.65 |
| Force Efficiency: | 0.34 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Scoring Records - Season
Hong Kong
Chinese Taipei
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












