Le Gruyere AOP European Curling Championships
Curling Scores
Le Gruyere AOP European Curling Championships
Nov 16 - 23, 2024
|
| Draw Nov 19 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Sweden Hasselborg, A |
![]() |
0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | X | 8 | ||
| Estonia Turmann, L |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 | |||
Event Statistics
Sweden
| Games: | 11 |
| Record: | 8W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.26 |
| PA/G: | 5.75 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.09 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Estonia
| Games: | 9 |
| Record: | 1W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.00 |
| PA/G: | 9.02 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.10 |
Scoring Records - Season
Sweden
Estonia
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















