World Mixed Doubles Curling Championship
Curling Scores
World Mixed Doubles Curling Championship
Apr 26 - May 3, 2025
|
| Draw May 2 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| United States Thiesse/Dropkin |
0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 5 | |||
| Scotland Dodds/Mouat |
![]() |
4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
United States
| Games: | 10 |
| Record: | 6W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.97 |
| PA/G: | 6.94 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.39 |
Scotland
| Games: | 12 |
| Record: | 9W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.89 |
| PA/G: | 7.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
United States
Scotland
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: QF -- Fri, May 2 -- 10:00am AT | |||
| United States (Thi/Dro) | 5 | Final | |
| Scotland (Dod/Mou) | 7 | (8) ![]() |
|
| Estonia (Kal/Lil) | 7 | Final | |
| Canada (Pet/Gal) | 5 | (8) ![]() |
|
| Denmark (Hol/Hol) | 9 | Final | |
| Turkiye (Yil/Cak) | 0 | (6) | |
| Czechia (Zel/Cha) | 7 | Final | |
| China (Han/Wan) | 5 | (8) | |
| United States (Thi/Dro) | 5 | Final | |
| Scotland (Dod/Mou) | 7 | (8) ![]() |
|
| Estonia (Kal/Lil) | 7 | Final | |
| Canada (Pet/Gal) | 5 | (8) ![]() |
|
| Denmark (Hol/Hol) | 9 | Final | |
| Turkiye (Yil/Cak) | 0 | (6) | |
| Czechia (Zel/Cha) | 7 | Final | |
| China (Han/Wan) | 5 | (8) |
| United States (Thi/Dro) | 5 | Final | |
| Scotland (Dod/Mou) | 7 | (8) ![]() |
|
| Estonia (Kal/Lil) | 7 | Final | |
| Canada (Pet/Gal) | 5 | (8) ![]() |
|
| Denmark (Hol/Hol) | 9 | Final | |
| Turkiye (Yil/Cak) | 0 | (6) | |
| Czechia (Zel/Cha) | 7 | Final | |
| China (Han/Wan) | 5 | (8) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















