Sun City Cup
Curling Scores
Sun City Cup
Feb 15 - 18, 2024
|
| Draw Feb 17 - 11:45 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Simon Granbom Gavle, SWE |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 | ||
| Fabio Ribotta Pinerolo, ITA |
2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | X | 7 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Simon Granbom
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.54 |
| PA/G: | 6.34 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.40 |
Fabio Ribotta
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.30 |
| PA/G: | 6.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.91 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Season Statistics
Simon Granbom
| Games: | 20 |
| Record: | 11W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.92 |
| PA/G: | 7.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Fabio Ribotta
| Games: | 45 |
| Record: | 26W - 19L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 3L |
| PF/G: | 8.10 |
| PA/G: | 6.48 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
Scoring Records - Season
Simon Granbom
Fabio Ribotta
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Simon Granbom | ||
| Fabio Ribotta | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














