Nova Scotia Scotties
Curling Scores
Nova Scotia Scotties
|
| Draw Jan 21 - 8:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Christina Black Halifax, NS |
![]() |
0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 11 | ||
| Mackenzie Mitchell Halifax, NS |
0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 7 | |||
Event Statistics
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.55 |
| PA/G: | 5.64 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.72 |
| PA/G: | 7.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
| Games: | 13 |
| Record: | 4W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.41 |
| PA/G: | 8.48 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
| Games: | 18 |
| Record: | 7W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.53 |
| PA/G: | 8.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.42 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 9th End vs. Mackenzie Mitchell (Sep 23, 2023)
> 4 in 4th End vs. Isabelle Ladouceur (Sep 9, 2023)
> 4 in 4th End vs. Danielle Inglis (Aug 26, 2023)
> 4 in 5th End vs. Leanne Fortin (Aug 25, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 8th End vs. Lauren Ferguson (Sep 23, 2023)
> 4 in 7th End vs. Kristy Watling (Sep 7, 2023)
> 4 in 5th End vs. Kelsey Boyd (Aug 24, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 2nd End vs. Rachel Homan (Sep 30, 2023)
> 4 in 3rd End vs. Jessica Daigle (Sep 23, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 8th End vs. Isabella Wrana (Nov 7, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Christina Black | ||
| Mackenzie Mitchell | ||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















