BC Men's Curling Championship
Curling Scores
BC Men's Curling Championship
Jan 23 - 28, 2024
|
| Draw Jan 23 - 10:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | EE | Score | ||
| Brent Pierce New Westminster, BC |
![]() |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 | ||
| Corey Chester Victoria, BC |
0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 | |||
Event Statistics
Brent Pierce
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.19 |
| PA/G: | 6.35 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Corey Chester
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.88 |
| PA/G: | 6.47 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
Season Statistics
Brent Pierce
| Games: | 38 |
| Record: | 26W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.51 |
| PA/G: | 6.30 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Corey Chester
| Games: | 26 |
| Record: | 13W - 13L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.80 |
| PA/G: | 7.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
Brent Pierce
Corey Chester
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Brent Pierce | ||
| Corey Chester | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















