BKT Tires World Women's Curling Championship
Curling Scores
BKT Tires World Women's Curling Championship
Mar 16 - 24, 2024
|
| Draw Mar 17 - 8:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Norway Roervik, M |
0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 | |||
| Sweden Hasselborg, A |
![]() |
1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 | ||
Event Statistics
Norway
| Games: | 12 |
| Record: | 4W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.86 |
| PA/G: | 7.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Sweden
| Games: | 13 |
| Record: | 7W - 6L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 6.69 |
| PA/G: | 5.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
Norway
| Games: | 61 |
| Record: | 34W - 27L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 6W - 2L |
| PF/G: | 7.22 |
| PA/G: | 6.18 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Sweden
| Games: | 88 |
| Record: | 60W - 28L |
| Extra Ends: | 4W - 3L |
| One-Point Games: | 7W - 8L |
| PF/G: | 7.96 |
| PA/G: | 5.87 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Scoring Records - Season
Norway
Sweden
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Norway | ||
| Sweden | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















