Swiss Cup Basel
Curling Scores
Swiss Cup Basel
Nov 3 - 5, 2023
|
| Draw Nov 3 - 2:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Martins Truksans Riga, LAT |
0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 | |||
| Marco Hoesli Glarus, SUI |
![]() |
2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 6 | ||
Event Statistics
Martins Truksans
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.47 |
| PA/G: | 6.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.41 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Marco Hoesli
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.27 |
| PA/G: | 7.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.59 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Season Statistics
Martins Truksans
| Games: | 25 |
| Record: | 12W - 13L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.93 |
| PA/G: | 7.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Marco Hoesli
| Games: | 73 |
| Record: | 41W - 32L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 4L |
| PF/G: | 7.62 |
| PA/G: | 6.78 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Scoring Records - Season
Martins Truksans
Marco Hoesli
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Martins Truksans | ||
| Marco Hoesli | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















