DEKALB Superspiel
Curling Scores
DEKALB Superspiel
Dec 1 - 4, 2023
|
| Draw Dec 3 - 10:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Ryan Wiebe Winnipeg, MB |
0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 2 | |||
| Braden Calvert Winnipeg, MB |
![]() |
0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 5 | ||
Event Statistics
Ryan Wiebe
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.44 |
| PA/G: | 6.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Braden Calvert
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.37 |
| PA/G: | 5.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
Ryan Wiebe
| Games: | 55 |
| Record: | 33W - 22L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 7.67 |
| PA/G: | 6.48 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Braden Calvert
| Games: | 52 |
| Record: | 35W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 8.33 |
| PA/G: | 6.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Scoring Records - Season
Ryan Wiebe
Braden Calvert
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 8th End vs. Jeff Stewart (Feb 9, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 5th End vs. Devon Wiebe (Sep 15, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Sean Grassie (Jan 13, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 6th End vs. Thomas McGillivray (Sep 14, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















