U25 NextGen Classic
Curling Scores
U25 NextGen Classic
Aug 29 - Sep 2, 2023
|
| Draw Sep 1 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Ryan Wiebe Winnipeg, MB |
![]() |
1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 4 | ||
| Johnson Tao Edmonton, AB |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | 6 | |||
Event Statistics
Ryan Wiebe
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.61 |
| PA/G: | 5.65 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Johnson Tao
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.29 |
| PA/G: | 6.57 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
Ryan Wiebe
| Games: | 55 |
| Record: | 33W - 22L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 7.67 |
| PA/G: | 6.48 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Johnson Tao
| Games: | 44 |
| Record: | 25W - 19L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 7.37 |
| PA/G: | 5.85 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Ryan Wiebe
Johnson Tao
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Zach Davies (Sep 9, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 3rd End vs. Zach Davies (Sep 9, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Ryan Jacques (Oct 8, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 1st End vs. Yusuke Morozumi (Sep 16, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















