Saville Shootout
Curling Scores
Saville Shootout
|
| Draw Sep 8 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Catlin Schneider Victoria, BC |
![]() |
2 | 0 | 6 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 12 | ||
| Kenan Wipf Calgary, AB |
0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 6 | |||
Event Statistics
| Games: | 8 |
| Record: | 6W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 10.00 |
| PA/G: | 7.29 |
| Hammer Efficiency: | 0.61 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
| Games: | 5 |
| Record: | 0W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 5.59 |
| PA/G: | 13.53 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.45 |
| Force Efficiency: | 0.23 |
| Steal Efficiency: | 0.07 |
Season Statistics
| Games: | 68 |
| Record: | 39W - 29L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 2L |
| PF/G: | 8.12 |
| PA/G: | 6.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
| Games: | 28 |
| Record: | 13W - 15L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.18 |
| PA/G: | 8.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 3rd End vs. Kenan Wipf (Sep 8, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 6th End vs. Bruce Mouat (Oct 13, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Reid Carruthers (Dec 2, 2023)
> 4 in 8th End vs. Riku Yanagisawa (Nov 19, 2023)
> 4 in 5th End vs. Jean-Michel Menard (Oct 13, 2023)
> 4 in 5th End vs. Wouter Gosgens (Oct 12, 2023)
> 4 in 6th End vs. Brendan Bottcher (Sep 9, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 3rd End vs. Brent Pierce (Oct 1, 2023)
> 3 in 5th End vs. Rylan Kleiter (Aug 25, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Catlin Schneider | ||
| Kenan Wipf | ||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















