CURVE US Open of Curling - Championships
Curling Scores
CURVE US Open of Curling - Championships
|
| Draw Sep 23 - 10:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Tabitha Peterson St. Paul, MN |
0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 | |||
| Sarah Anderson Minneapolis, MN |
![]() |
2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 | 9 | ||
Event Statistics
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.32 |
| PA/G: | 6.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.50 |
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.84 |
| PA/G: | 5.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Season Statistics
| Games: | 74 |
| Record: | 43W - 31L |
| Extra Ends: | 3W - 2L |
| One-Point Games: | 3W - 4L |
| PF/G: | 8.33 |
| PA/G: | 6.97 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
| Games: | 49 |
| Record: | 28W - 21L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 3L |
| PF/G: | 7.93 |
| PA/G: | 6.88 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 4th End vs. Stefania Constantini (Dec 14, 2023)
> 4 in 5th End vs. Adriana Camarena (Oct 31, 2023)
> 4 in 3rd End vs. Minseo Kim (Oct 8, 2023)
> 4 in 1st End vs. Christine McMakin (Sep 24, 2023)
> 4 in 6th End vs. Christine McMakin (Sep 22, 2023)
> 4 in 1st End vs. Kaitlin Jewer (Sep 9, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 3rd End vs. Chelsea Principi (Sep 9, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Kayla Skrlik (Dec 8, 2023)
> 4 in 3rd End vs. Robyn Silvernagle (Dec 7, 2023)
> 4 in 6th End vs. Abby Marks (Oct 8, 2023)
> 4 in 8th End vs. Sarah Fenson (Sep 23, 2023)
> 4 in 3rd End vs. Danielle Inglis (Sep 7, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 5 in 4th End vs. Satsuki Fujisawa (Nov 7, 2023)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 4th End vs. Jessie Hunkin (Oct 19, 2023)
> 4 in 8th End vs. Tabitha Peterson (Sep 23, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 7th End vs. Marteen Jones (Oct 26, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 6 in 1st End vs. Kayla Skrlik (Oct 18, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 9th End vs. Elizabeth Cousins (Jan 30, 2024)
> 3 in 3rd End vs. Carly Howard (Oct 27, 2023)
> 3 in 2nd End vs. Kaitlyn Lawes (Sep 10, 2023)
> 3 in 6th End vs. Delaney Strouse (Aug 27, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















