Uiseong Korean Cup
Curling Scores
Uiseong Korean Cup
|
| Draw Nov 19 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Soo-Hyuk Kim Gyeongbuk, KOR |
![]() |
1 | 3 | 6 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 17 | |||
| Jinhan Yoo Uiseong, KOR |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 | ||||
Event Statistics
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.67 |
| PA/G: | 4.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
| Games: | 4 |
| Record: | 0W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 2.42 |
| PA/G: | 16.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.05 |
| Steal Defense: | 0.59 |
| Force Efficiency: | 0.30 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
Season Statistics
| Games: | 23 |
| Record: | 12W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 7.53 |
| PA/G: | 6.13 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 2nd End vs. Dylan Johnston (Oct 26, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 6 in 3rd End vs. Jinhan Yoo (Nov 19, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 6th End vs. Tanner Horgan (Oct 27, 2023)
> 3 in 7th End vs. Nathan Young (Oct 26, 2023)
> 3 in 5th End vs. Joel Retornaz (Oct 26, 2023)
> 3 in 4th End vs. Jongduk Park (Jun 27, 2023)
> 3 in 5th End vs. ByeongJin Jeong (Jun 26, 2023)
> 3 in 8th End vs. ByeongJin Jeong (Jun 24, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 8th End vs. ByeongJin Jeong (Jun 26, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















