Montana's Brier
Curling Scores
Montana's Brier
|
| Draw Mar 5 - 8:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Manitoba Dunstone, M |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 5 | |||
| Alberta Bottcher, B |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 3 | 10 | ||
Event Statistics
| Games: | 10 |
| Record: | 7W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.71 |
| PA/G: | 5.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.75 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
| Games: | 11 |
| Record: | 7W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.47 |
| PA/G: | 5.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.54 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
| Games: | 60 |
| Record: | 41W - 19L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 8.24 |
| PA/G: | 6.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
| Games: | 74 |
| Record: | 53W - 21L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 3L |
| PF/G: | 8.14 |
| PA/G: | 5.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Brent Pierce (Dec 3, 2023)
> 4 in 4th End vs. Rob Johnson (Sep 21, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 5th End vs. Jeff Berg (Nov 30, 2023)
> 4 in 1st End vs. Tanner Horgan (Oct 29, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 5th End vs. John Shuster (Dec 4, 2023)
> 4 in 5th End vs. Ross Whyte (Oct 21, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 4th End vs. Cameron de Jong (Dec 1, 2023)
> 2 in 2nd End vs. Cameron de Jong (Dec 1, 2023)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Jacob Libbus (Sep 8, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 8th End vs. James Grattan (Mar 6, 2024)
> 5 in 2nd End vs. Jared Kolomaya (Dec 2, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Glenn Howard (Dec 4, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 6th End vs. Matt Dunstone (Oct 19, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Manitoba | ||
| Alberta | ||
Recent News
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















