Saville Shootout
Curling Scores
Saville Shootout
|
| Draw Sep 11 - 2:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Johnson Tao Edmonton, AB |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | |||
| Brendan Bottcher Calgary, AB |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5 | ||
Event Statistics
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.43 |
| PA/G: | 6.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
| Games: | 8 |
| Record: | 7W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.20 |
| PA/G: | 4.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.73 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
| Games: | 44 |
| Record: | 25W - 19L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 7.37 |
| PA/G: | 5.85 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
| Games: | 74 |
| Record: | 53W - 21L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 3L |
| PF/G: | 8.14 |
| PA/G: | 5.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Zach Davies (Sep 9, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 3rd End vs. Zach Davies (Sep 9, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Ryan Jacques (Oct 8, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 1st End vs. Yusuke Morozumi (Sep 16, 2023)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Jacob Libbus (Sep 8, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 8th End vs. James Grattan (Mar 6, 2024)
> 5 in 2nd End vs. Jared Kolomaya (Dec 2, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Glenn Howard (Dec 4, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 6th End vs. Matt Dunstone (Oct 19, 2023)
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















