Stu Sells 1824 Halifax Classic
Curling Scores
Stu Sells 1824 Halifax Classic
Nov 10 - 14, 2021
|
| Draw Nov 11 - 4:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Joel Retornaz Pinerolo, ITA |
0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | |||
| Stuart Thompson Halifax, NS |
![]() |
0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | 7 | ||
Event Statistics
Joel Retornaz
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.94 |
| PA/G: | 6.11 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Stuart Thompson
| Games: | 6 |
| Record: | 6W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.03 |
| PA/G: | 3.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.57 |
Season Statistics
Joel Retornaz
| Games: | 92 |
| Record: | 62W - 30L |
| Extra Ends: | 5W - 1L |
| One-Point Games: | 6W - 3L |
| PF/G: | 8.09 |
| PA/G: | 5.94 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Stuart Thompson
| Games: | 20 |
| Record: | 14W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.94 |
| PA/G: | 5.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.66 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Scoring Records - Season
Joel Retornaz
Stuart Thompson
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















