Tim Hortons Brier
Curling Scores
Tim Hortons Brier
Mar 4 - 13, 2022
|
| Draw Feb 9 - 10:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| NB (Grattan) Oromocto, NB |
![]() |
2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | 9 | |||
| PEI (Smith) Crapaud, PEI |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
NB (Grattan)
| Games: | 8 |
| Record: | 3W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 6.13 |
| PA/G: | 5.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
PEI (Smith)
| Games: | 8 |
| Record: | 1W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.61 |
| PA/G: | 11.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.27 |
| Steal Efficiency: | 0.07 |
Season Statistics
NB (Grattan)
| Games: | 29 |
| Record: | 18W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 7.53 |
| PA/G: | 5.56 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
PEI (Smith)
| Games: | 12 |
| Record: | 2W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 5.71 |
| PA/G: | 9.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.10 |
Scoring Records - Season
NB (Grattan)
PEI (Smith)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















