Tim Hortons Brier
Curling Scores
Tim Hortons Brier
Mar 4 - 13, 2022
|
| Draw Mar 11 - 10:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| WC (Gunnlaugson) Morris, MB |
![]() |
2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | X | 9 | |||
| MB (McEwen) West St. Paul, MB |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
WC (Gunnlaugson)
| Games: | 10 |
| Record: | 6W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 7.61 |
| PA/G: | 5.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
MB (McEwen)
| Games: | 9 |
| Record: | 5W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.10 |
| PA/G: | 6.92 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
WC (Gunnlaugson)
| Games: | 78 |
| Record: | 40W - 38L |
| Extra Ends: | 3W - 4L |
| One-Point Games: | 5W - 7L |
| PF/G: | 7.10 |
| PA/G: | 6.56 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
MB (McEwen)
| Games: | 73 |
| Record: | 44W - 29L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 3W - 3L |
| PF/G: | 7.17 |
| PA/G: | 6.13 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Scoring Records - Season
WC (Gunnlaugson)
MB (McEwen)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















