Norwegian Mens Curling Championship
Curling Scores
Norwegian Mens Curling Championship
Mar 3 - 6, 2022
|
| Draw Mar 4 - 3:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Andreas Harstad Oppdal, NOR |
![]() |
2 | 0 | 4 | 1 | 0 | X | 7 | ||||
| Tor-Erling Kvarner Oppdal, NOR |
0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 3 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Andreas Harstad
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.72 |
| PA/G: | 6.60 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Tor-Erling Kvarner
| Games: | 5 |
| Record: | 1W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 10.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
Andreas Harstad
| Games: | 18 |
| Record: | 6W - 12L |
| Extra Ends: | 1W - 2L |
| One-Point Games: | 1W - 3L |
| PF/G: | 6.62 |
| PA/G: | 7.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.25 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Tor-Erling Kvarner
| Games: | 9 |
| Record: | 3W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.03 |
| PA/G: | 8.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Scoring Records - Season
Andreas Harstad
Tor-Erling Kvarner
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












